تبلیغات
 • کد نمایش افراد آنلاین
 • .:: روستای پیروز -پری::. - باور غلط کم عارضه بودن استامینوفن و خطر مصرف خودسرانه آن
  لطفا در بخش نظرات ،نظر و انتقاد خودتان را مطرح فرمائید
  حدیث موضوعی

  باور غلط کم عارضه بودن استامینوفن و خطر مصرف خودسرانه آن

  معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: استامینوفن به‌ ‌عنوان یک داروی ضددرد کم عارضه در میان مصرف کنندگان دارو شناخته شده است و در‌ ‌نتیجه این باور غلط، برخی افراد به صورت خودسرانه و بی‌رویه این دارو را مصرف‌ ‌می‌کنند.

  منطقه خراسان‌شمالی، سیدعلی وکیلی اظهار کرد: استامینوفن در موارد مصرف با مقادیر درمانی نیز ایجاد عارضه‌ ‌کرده و در صورت مصرف بیش از حد و بی‌رویه و خارج از کنترل، عوارض دارو به صورت‌ ‌بارز و برجسته ظهور می‌کند.

  وی خاطرنشان کرد: مصرف این دارو باید با احتیاط و فقط در مواقع‌ ‌نیاز صورت گیرد و نباید مصرف استامینوفن بیش از 10 روز ادامه یابد.

  وکیلی با اشاره به این که مصرف بیش از حد استامینوفن سبب تهوع، استفراغ، تعریق و خستگی می‌شود افزود: استامینوفن نباید بیش از چهار گرم در 24 ساعت مصرف شود زیرا احتمال آسیب به کبد در این مواقع وجود دارد.

  به گفته وی در صورتی‌ که‌ به‌ مصرف‌ بیش‌ از حد استامینوفن‌ شک‌ کردید، حتی‌ در صورت‌ عدم‌ وجود هرگونه‌ علامت‌ مسمومیت‌ از اورژانس‌ تقاضای‌ کمک‌ کنید زیرا که درمان‌ مسمومیت‌ باید هرچه‌ زودتر آغاز شود و در صورتی‌ که‌ این امر ظرف‌ 24 ساعت‌ اول‌ آغاز نشود، ممکن‌ است‌ نتوان‌ از آسیب‌ کبدی‌ یا‌ ‌مرگ‌ جلوگیری‌ کرد‌.

  ‌وی بیان کرد: استامینوفن در بالغین نباید بیش از ده روز و در کودکان بیش از پنج روز مصرف شود و اگر استامینوفن را برای تب مصرف می‌کنید مصرف آن را بیش از سه روز ادامه ندهید.

  وکیلی تاکید کرد: اگر استامینوفن‌ را به‌ سبب‌ درد، تب‌ یا گلودرد مصرف‌ می‌کنید در صورت باقی ماندن علائم یا بدتر شدن آن‌ها با پزشک تماس بگیرید و هیچ گاه از دو ترکیب حاوی استامینوفن به طور همزمان استفاده نکنید.

  به گفته وی، استامینوفن رایج‌ترین دارویی است که در درمان تب و درد بکار می‌رود و در بسیاری از ترکیباتی که معمولا برای رفع درد تجویز می‌شود و یا در قرص‌های ضد سرماخوردگی وجود دارد در نتیجه مصرف همزمان این داروها و استامینوفن ممکن است دوز مصرفی آن را بالا برده و موجب بروز مسمومیت با استامینوفن شود.
  طبقه بندی: سلامت، 
  نظر سنجی
  آیا از عملکرد مدیران و موقعیت شهر زنگنه راضی هستید ؟  امکانات سایت
  پیوند های روزانه
  تبادل بنر
  رهبری

  ریاست جمهوری

  رجانیوز

  دانشنامه قرانی