تبلیغات
 • کد نمایش افراد آنلاین
 • .:: روستای پیروز -پری::. - استاد فتح الله دلاک پری
  لطفا در بخش نظرات ،نظر و انتقاد خودتان را مطرح فرمائید
  حدیث موضوعی

  مرتبه
  تاریخ : جمعه 16 مرداد 1394

  میخواهم در مورد کارها و وظایفی که یک دلاک در  پری داشت بنویسم :

  امروزه وقتی کسی اسم دلاک را میشنود فقط ذهنش میرود به سمت حمام و کیسه کشی ، در صورتیکه اگر خلاصه وظایف و کارهایی که این شخص میکرده را شرح دهم به بزرگی کار و تخصصی بودن آن پی میبرید هرچند دلاک به معنی فقط کیسه کشی هم باشد (که البته در حال منسوخ شدن است ) باز هم تخصص میخواهد ، حال بطور خلاصه مینویسم :

  1-دلاک نزدیک نوروز که میشد گوش بچه های روستا را تیغ میزد و با پنبه آنرا تمیز میکرد (فصد کردن) .

  2-اصلاح سر و صورت مردها و بچه ها ، جالب است که اینکار را در خانه اهالی و اگر نبودند سر کار و در باغ و بوستان انجام میداد .

  3-دعوت حضوری از مهمانان به صورت خانه به خانه برای عروسی ها و سایر مراسم (البته با هماهنگی صاحب مجلس) .

  4-آشپزی و خدمت کردن در مراسم مختلف .

  5-ختنه کردن پسران .

  6-کیسه کشی و صابون کشی و مشت و مال در حمام .

  7-در مراسم عروسی ، همانطور که در تعریفهای قبلی شرح داده شد علاوه بر اصلاح و حمام کردن داماد ، بجا آوردن مراسم لباس داماد .

  8-در مراسم ها پس از خوردن غذا توسط میهمانان با آفتابه لگن حاضر میشد تا دستهایشان را بشویند و از علف خشک شده ای که به اسم جارو به کمر زده بود خلال دندان بکنند .

  و جالب است بدانید که برای تمام این خدمات سالانه و مستمر ، چیزی که دریافت میکرد به ازای هر مرد ، در سال یک کیله (پیمانه) گندم که حدود یک من میشد به او میدادند (البته انعامها و دست خوشهایی در بعضی مراسم نیز به او میدادند ولی مواجب رسمی اش همان بود).

  ضمنا بدست آوردن شغل دلاکی ، چوپانی ، حمامداری و ... بسیار سخت بود و به هر کس نمیدادند و پارتی بازی و  شرایطی داشت ، چون کار نبود...

  تو روستای پری پیرمرد خوش رو خوش برخوردی بود به اسم اوسا فتح اله که بیشتر کارهای دلاکی رو میکرد و اکثر اقا پسرایی که موقعشون بود ازش میترسیدن و با نی معروفش ترس رو تو وجود نوجونها مانداخت. خدایش بیامرزد.

  طبقه بندی: آداب و رسوم پری، 
  نظر سنجی
  آیا از عملکرد مدیران و موقعیت شهر زنگنه راضی هستید ؟  امکانات سایت
  پیوند های روزانه
  تبادل بنر
  رهبری

  ریاست جمهوری

  رجانیوز

  دانشنامه قرانی